MYŚLnick

Biuletyn serwisu RACJONALISTA.pl

Wydanie #112
Nakład: 16972 (odbiorców mailingu)
Polecane nowości serwisu z okresu od 2007-08-06 do 2007-08-28

Spis treści:


Cytat tygodnia

"To co się bez dowodu podaje, to bez dowodu można odrzucić"

Abp Józef Michalik (o tym, dlaczego Episkopat nic w sprawie Rydzyka nie uczyni, źródło: Wiadomości TVP)


Aktualności i ogłoszenia

Witamy w ostatnim wakacyjnym wydaniu biuletynu portalu Racjonalista.pl. 

24 sierpnia nasz licznik przekroczył 17.000.000 odwiedzin. 

Stale też dołączają do nas nowi publicyści, co stanowi gwarancję rozwoju serwisu. Tym razem mamy przyjemność powitać w gronie autorów: Monikę Woźniakowską, Kamila Raczyńskiego, Paula Zacharego Myersa, Arzu Tokera, Annę Sondej, Justynę Szmajser, Klaudię Bączyk, Michała Christiana, Helenę Eilstein, Perveza Hoodbhoya oraz Balli Marzec.

Z nowych tekstów szczególnie gorąco chciałbym polecić Promieniowanie, Wiek Złoty i Zieleni Zbigniewa Jaworowskiego 

6 sierpnia ukazał się zapowiadany przez nas numer tygodnika "Przegląd" z działem „Sapere Aude”, tym razem poświęconym szkodliwości religii. Osoby, które z różnych względów nie miały okazji zapoznać się z zawartością numeru, zapraszamy do odwiedzenia stron zaprzyjaźnionego Towarzystwa Humanistycznego, gdzie zamieszczono między innymi bardzo ciekawy tekst Richarda Dawkinsa: Religiol.

Ci, którzy nie mieli okazji obejrzeć filmu „Źródło wszelkiego zła?" Richarda Dawkinsa mają jeszcze szansę odrobić tę stratę włączając kanał Planete w piątek 31.08 o godz. 20.50.

Książki wolnomyślicielskie

Wiele się ostatnio dzieje na wolnomyślnym rynku wydawniczym. Sukces Boga urojonego był inauguracją dobrego okresu literatury wolnomyślicielskiej. Wkrótce ukażą się kolejne mocne tytuły, w najbliższym czasie będzie to Traktat ateologiczny Onfraya, tym razem francuski bestseller ateistyczny. 

Portal Racjonalista objął patronat medialny nad kolejną książką Dawkinsa: Rzeka genów. Darwinowski obraz życia. Jak pisze o niej Dawkins: "W ten czy inny sposób wszystkie moje książki poświęcone są tej samej historii o niemal nieograniczonym potencjale, jaki niesie w sobie darwinowska zasada doboru naturalnego, o ile tylko raz uruchomiony proces samoreplikacji ma szansę rozwijać się na przestrzeni dostatecznie długiego czasu. "Rzeka genów" jest dla mnie dalszym ciągiem misji, której się podjąłem. Doprowadzam tu całą opowieść do pozaziemskiej kulminacji, łącznie z rozważaniami na temat zaszczepienia fenomenu samoreplikacji wśród miriad atomów w przestrzeni kosmicznej." Książkę w Racjonaliście anonsuje fragment zatytułowany "Funkcja użyteczności Pana Boga"

Po monumentalnym Bogu urojonym podejmującym krytykę religii, polecamy także dzieło Heleny Eilstein: Biblia w ręku ateisty. Pierwsze na polskim rynku tak obszerne krytyczne omówienie Biblii z punktu widzenia ateisty i humanisty. Autorka swobodnie porusza się nie tylko w tematyce biblijnej, ale i po współczesnej nauce, kosmologii czy ewolucji. Wydane przez Instytut Filozofii i Socjologii PAN. Również i tej książki opublikowaliśmy w Racjonaliście fragment (ze wstępu): Mój humanizm naturalistyczny

Trzecią z kolei książką, którą chcielibyśmy polecić szczególnie naszym czytelnikom jest zbiór esejów Bartosza Jastrzębskiego: Pająk. Szkice prawie filozoficzne. Wcześniej opublikowaliśmy w Racjonaliście trzy kawałki tej książki: Ucieczka, Wspomnienie oraz Dwie wizje życia po śmierci. Autor zachwycił naszych czytelników. To naprawdę wyjątkowa "prawie filozofia". Piękna i mądra. Pająka zatem rekomendujemy.

Przy okazji polecić warto I człowiek stworzył Bogów... Jak powstała religia Pascala Boyera. Autor wykorzystuje całe instrumentarium współczesnej nauki do przeprowadzenia szczegółowej analizy zjawiska religii i religijności.

Z naszych stałych rekomendacji to oczywiście kompendium współczesnego ateizmu: Bóg urojony Dawkinsa oraz dwie książki wydane przez Racjonalistę: Cudowne mikstury Johna Diamonda oraz I z wichru odezwał się Pan... Darwin, czuj się odwołany Andrzeja Koraszewskiego. 

Lista

Zachęcamy do wpisywania się na Internetową Listę Ateistów i Agnostyków http://lista.racjonalista.pl. Jak już wspominaliśmy wcześniej, przyświecają jej trzy podstawowe cele:
- pokazanie, że nie wstydzimy się swego ateizmu,
- pokazaniem, że jest nas wiele,
- ukazanie dużej różnorodności środowiska osób niewierzących.

Listę warto także odwiedzić także z powodów estetycznych, przybrała ona ostatnio nową szatę graficzną. Inne nowości: dodaliśmy FAQ, gdzie odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania. Dodaliśmy też banery Listy, dzięki którym możecie reklamować inicjatywę na swoich stronach, do czego oczywiście zachęcamy.

O nasze Liście pisało już wiele mediów polskich, m.in. "Gazeta Wyborcza" (Kraków), "Gazeta Pomorska", "Życie Warszawy", "Kurier Lubelski", "Angora", "Metro", "Przegląd", "Fakty i Mity", "Trybuna", "Polityka", portale: Gazeta.pl, Onet.pl, Pardon.pl, Lewica.pl, Konserwatyzm.pl, Wiadomości24. Byliśmy też na antenie Radia Kraków. Zobacz więcej...

Inicjatywa prężnie się rozwija. Obecnie ujawniło się już ok. 4500 osób i ciągle pojawiają się nowe nazwiska. Dołącz do nas, wesprzyj nas, wpisz się już teraz!

Festiwal Filozofii w Lewinie Kłodzkim

Pod hasłem programowym: "Tożsamość europejska a przewartościowanie wartości". „Festiwal Filozofii w Lewinie Kłodzkim” – pomysł dwóch niepoprawnych zapaleńców (Bogdan Banasiak, Eugeniusz Obarski) – to idea pozainstytucjonalnych spotkań i konferencji filozoficznych, do udziału w których jej inicjatorzy zaprosili pracowników naukowych kilkunastu polskich uczelni. Intencją inicjatorów jest stworzenie miejsca i tradycji regularnych, corocznych (organizowanych we wrześniu w Lewinie Kłodzkim) spotkań polskich, a w przyszłości także zagranicznych badaczy zajmujących się problematyką filozoficzną oraz studentów filozofii, a także słuchaczy nie związanych zawodowo z tą dziedziną, ale zainteresowanych szeroko pojętą humanistyką.

Edycja „zerowa” „Festiwalu Filozofii w Lewinie Kłodzkim” – pt. Wokół Nietzschego – odbędzie się w dniach 11-16 września 2007 roku. Słoneczna Zagroda w OW „Słoneczna Zagroda”, Dańczów 4 (koło Lewina Kłodzkiego).

Więcej informacji tutaj: www.ph-f.org  

Sondaże Racjonalisty  

Zakończyliśmy zbieranie głosów w sondzie, która bezpośrednio związana jest z ateistycznym coming-out-em w postaci wpisu na listę ateistów i agnostyków:
O swej niewierze:
2179 -> Trzeba mówić otwarcie
855 -> Trzeba mówić i działać wspólnie
773 -> Nie ma się co afiszować
111 -> Lepiej milczeć i nie ryzykować
713 -> To intymna sprawa
579 -> To nieistotna sprawa
Zdecydowana większość biorących udział w sondażu jest zdania, że swojego ateizmu nie należy ukrywać. Pierwszym krokiem może być wpisanie się na ILAiA.

Zakończyła się także sonda naukowa:
Sztuczna inteligencja:
282 -> to wymysł fantastyki
451 -> możliwa w przyszłej dekadzie
1434 -> zaistnieje jeszcze w tym wieku
393 -> nie może być oparta o układy elektroniczne
300 -> żadne z powyższych
Wyniki komentuje Michał Przech, autor sondy: Dwie trzecie uczestników naszej sondy uznało, że realna sztuczna inteligencja zaistnieje w ciągu kilku dziesięcioleci od dziś. Tylko kilkanaście procent uznało, że skuteczna droga do AI nie wiedzie poprzez metody komputerowe. Ponad jedna piąta uczestników uznała, że AI nie jest możliwa do realizacji lub jest domeną odległej przyszłości.
Nasi czytelnicy przejawiają więc optymizm jeżeli chodzi o możliwość stworzenia inteligencji pozaludzkiej, a tym samym w udowodnienie, że wnioskowanie i procesy myślowe nie są zarezerwowane dla biologicznego mózgu.
Zachęcamy do udziału w kolejnej sondzie naukowej.


Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów
psr.racjonalista.pl


Przypominamy, że o bieżących działaniach Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów można przeczytać w: PSR Blisko Ciebie

Funkcjonuje także Forum dyskusyjne PSR, gdzie członkowie stowarzyszenia oraz jego sympatycy mogą wymieniać poglądy:
Spotkanie ośrodka wrocławskiego
,,Młodzieżowe Koło Krakowskie''
notka z Onet.pl

Mając na uwadze, że aż 855 osób spośród biorących udział w sondzie "O swej niewierze:" uważa, że "Trzeba mówić i działać wspólnie", zapraszamy ich wszystkich do współtworzenia struktur regionalnych stowarzyszenia. To może oznaczać zarówno "regularne spotkania osób o podobnym światopoglądzie" ale także bardziej rozbudowane działania, to zależy od Was samych, nikt nie narzuca formy działalności w ramach PSR.

Aby zacząć swą przygodę z organizacją polskich racjonalistów należy wypełnić deklarację członkowską, którą można ściągnąć tutaj. Wypada również dokonać rejestracji elektronicznej: tutaj. Deklarację członkowską należy wysłać na adres korespondencyjny PSR: 

Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów
Skr. poczt. nr 91
00-950 Warszawa 1

Składka członkowska wynosi 10 zł miesięcznie, płatne z góry dwa razy do roku. Składkę należy wpłacić na konto bankowe PSR: 

Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów
27 1020 1055 0000 9002 0139 1721
(PKO BP)

Poprzez to konto można również nas wesprzeć dobrowolnymi datkami.

Obecnie istnieją ośrodki lokalne PSR we Wrocławiu, Warszawie, Trójmieście, tworzy się w Krakowie oraz w Kielcach. Jeśli chcesz zająć się tworzeniem ośrodka wolnomyślicielskiego w swoim mieście skontaktuj się z nami. 

W dowolnej sprawie dot. PSR można pisać pod adres: psr@racjonalista.pl albo dzwonić pod nr (22) 635 81 87

Wkrótce kolejny ogólnopolski zjazd racjonalistów i wolnomyślicieli a zarazem 100. rocznica ruchu wolnomyślicielskiego w Polsce!



Nowe teksty

Opinia prawna dotycząca religii w szkole - Paweł Borecki (29-08-2007)

Ze szkołą rozumianą jako element dobra wspólnego wszystkich obywateli winien mieć możliwość utożsamienia się każdy uczeń, czy pracownik oświaty. Jest to równoznaczne w szczególności z zakazem umieszczania w pomieszczeniach szkolnych jakichkolwiek symboli religijnych. Religia, a szczególnie symbole religijne, mają bowiem potencjał różnicujący. Jeżeli władza publiczna dopuszcza manifestację symboli religijnych tylko jednej religii, to pozostałe konfesje oraz niewierzący stawiani są pozycji gorszej i dyskryminowani. Szkoła publiczna winna zgodnie z zasadami wyrażonymi w preambule ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty winna opierać się m.in. na zasadzie solidarności. Ma łączyć uczniów, integrować ich w ramach wspólnoty obywatelskiej a nie sprzyjać podziałom.
Czytaj...

 

Niebezpieczna gra. Rozmowa z profesorem Bohdanem Chwedeńczukiem - Mariusz Agnosiewicz (28-08-2007)

Nie lubię, gdy nazywają mnie ateistą, nie lubię uchodzić za ateistę, a tym bardziej nie lubię biegać za etatowego ateistę. Trudno się dziwić, że mnie tak ludzie postrzegają i proszą, bym się publicznie jako ateista wypowiadał. Nie dziwi to w kraju, gdzie ludzi skłonnych manifestować, że odrzucają religię, jest póki co garstka. Nie jestem jednak ateistą, jeśli (jak każe słownik) ateizm to przekonanie, że Bóg nie istnieje. Nie żywię tego przekonania, bo nie potrafię uznawać zdań, których nie rozumiem. Od dawna nie wchodzę do gry o Boga. Grałem w nią zapalczywie na różnych pozycjach we wczesnej młodości. Od dawna nie gram. Sprawę mam, jak sądzę, definitywnie rozstrzygniętą. A udział w grze o Boga traktuję jako przejaw infantylizmu, czy to gatunkowego, czy osobniczego.
Czytaj...

 

Stopień z indoktrynacji. Dyskusja - Ł. Nysler, H. Postek, M. Ławreszuk, A. Koraszewski (28-08-2007)

W dyskusji, jaka rozgorzała po wyrażeniu przez nowego ministra edukacji, p. prof. Ryszarda Legutko, wątpliwości, czy ocena z religii powinna być wliczana do średniej ocen zabrakło moim zdaniem opinii osób zaznajomionych z realną sytuacją katechezy i katechetów w polskich szkołach. Zabrakło też głosów uwzględniających doświadczenia nielicznych nauczycieli etyki. Od 10 lat prowadzę zajęcia z etyki na poziomie gimnazjum i liceum. Moja żona pracuje jako katechetka w tej samej szkole. Przez cały rok szkolny 2006/2007 dobiegały nas pogłoski, że p. minister Roman Giertych zamierza wydać rozporządzenie zmieniające status katechezy i zajęć z etyki w szkole. Słyszeliśmy o tym, że - zgodnie z tym rozporządzeniem - ocena z religii lub etyki ma być wliczana do średniej ocen, że ma być zlikwidowana tzw. "opcja 'nic'". Wszystkie te pogłoski przyjmowaliśmy z entuzjazmem.
Czytaj...

 

Ekonomia jako nieobecność komunikacji w koncepcji E. Lévinasa - Bartosz Jastrzębski (27-08-2007)

Ekonomia w stosunkach międzyludzkich polega na tym, że gdy spotykam drugiego człowieka myślę o tym, czy mogę w związku z tym spotkaniem coś "ugrać", czy więc jego inność, jego - jak powiada Levinas - Twarz jest coś dla mnie warta - teraz lub w przyszłości, czy trud znoszenia Innego okaże się więc mądrą inwestycją czy też niezyskownym mitrężeniem cennego (bo skończonego) czasu mego bycia. Bycie zaś takiego mitrężenia nie znosi, bo bycie jest działaniem i to działaniem zawsze interesownym. Tak przynajmniej twierdzi autor "Całości i nieskończoności" i zgadza się to z naszą diagnozą panekonomicznego charakteru rzeczywistości ludzkiej. Trzeba więc teraz zastanowić się, w jaki sposób owa ekonomiczność zakorzeniona jest w strukturze ludzkiej podmiotowości.
Czytaj...

 

Wszystkie błędy pobożnych to tylko metafora - Paul Zachary Myers (27-08-2007)

Dlaczego ktokolwiek miałby sądzić, że uważam się za bystrzejszego od Newtona? Sądzę, że także dzisiaj istnieją ludzie religijni, którzy są dużo bystrzejsi ode mnie. Nie popełniam błędu logicznego wierząc, że ponieważ ludzie mylą się w jednej sprawie - religii - to mylą się we wszystkich sprawach; nie sądzę, że chrześcijanie są nieodwracalnie głupi, czy że ich łatwowierność w kwestii boga przekłada się w jakiś poważny, systemowy defekt całej ich zdolności rozumowania. Nie zrównuję także "bystrości" z "nieomylnością" i wiem, że nawet tacy uznani geniusze, jak Newton, mogą żarliwie wierzyć w błędne rzeczy
Czytaj...

 

Kto się boi oceanu - Zbysław Śmigielski (27-08-2007)

Co by nam mogło grozić? Log pokazywał ledwie 6 węzłów, wiatromierz 25, taka sobie szóstka, przy której żagle sztormowe zdawały się tchórzliwą przesadą. Gdyby nie barometr. 986 hektopaskali. Taki spadek, w takim czasie - to było jak wyrok śmierci. Swoją drogą, na lądzie nawet po odczytaniu wyroku ludzie nie umierają tak prędko, męczą się dłużej. Cele śmierci, apelacje, kasacje. Na morzu nie ma apelacji, pozostaje nadzieja. Ta nadzieja spełnia się na morzu częściej, niż apelacja na lądzie. Morze ma większe i głębsze serce. Ale na łaskę tutaj należy także zasłużyć. Nie znam gorszych kłamczuchów niż przyrządy jachtowe.
Czytaj...

 

Antyteizm tymczasowy, postateizm docelowy - Jonathan Miller, Collin McGinn (27-08-2007)

Chciałbym rozróżnić między ateizmem i antyteizmem. Jestem antyteistą, ponieważ wierzę, że religia jest szkodliwa dla ludzi. Nie jestem jedynie ateistą, który wierzeń religijnych nie podziela. Jestem im aktywnie przeciwny. Ale jest też coś, co nazywam post-teizmem lub post-ateizmem, który jest zdrowym stanem umysłu, kiedy to wszystko już jest za tobą. Obecnie nie możemy tego jeszcze zrobić, bo istnieje na świecie wiele religii i wiele złych rzeczy z tego wynika. Dla mnie jednak idealnym społeczeństwem byłoby takie, w którym kwestia religii faktycznie nie powstaje. Ludzie mówiliby sobie wzajemnie: "Wiesz, ci ludzie w 2003 roku wierzyli, że istnieje Bóg i że robi on to... inni nie wierzyli i robili programy telewizyjne o tym, dlaczego nie wierzą. Co za absurdalna debata!" - Rozmowa szefa brytyjskich racjonalistów, Jonathana Millera, z czołowym brytyjskim filozofem Colinem McGinnem
Czytaj...

 

Małpa wzgardzona - Michał Christian (27-08-2007)

Tydzień po zamachu na metro w Londynie, Monika Olejnik w wywiadzie jaki przeprowadziła w TVP1 próbowała wyjaśnić (a może usprawiedliwić?) przyczyny niewiarygodnego barbarzyństwa młodych muzułmanów. Wysłuchałem. Zagotowałem się. Ale nie ma paniki, bo rekordzistką w "ściemnianiu" okazała się pani redaktor, niejaka Ewa Łosińska - z Dziennika Polskiego wydawanego w Krakowie. Przeprowadziła wywiad z jakimś imamem w Londynie i duchowny poinformował krakowian, że atak na wieże WTC w Nowym Jorku nie przeprowadzili muzułmanie, bo nie ma na to niezbitych dowodów. W następnym dniu jakiś człowieczek, który zapewne oglądał program pani M. Olejnik i dobrze przyswoił sobie tezy jakie wynikły z tego wywiadu, udowadniał mi z wielką żarliwością w oczach, że zamach na WTC sprokurowali Amerykanie, bo chcieli mieć pretekst do najazdu na Irak.
Czytaj...

 

Demon Dean demoluje Karaiby - Elżbieta Binswanger-Stefańska (26-08-2007)

To, co nam kojarzy się co najwyżej z biblijnym potopem, może wydarzyć się w rejonie Morza Karaibskiego kilka razy w ciągu jednego lata: wiatr o sile w porywach do 300 kilometrów na godzinę, tygodniowe opady do 3,5 metra, fale morskie wyższe od budynków. Dla przedkolumbijskich Indian szczepu Arawak, pierwotnych mieszkańców Wysp Karaibskich, określenie "huracan" oznaczało "demony zła". Hurricany, zwane też, zależnie od regionu, tajfunami, cyklonami, bungami, czy willy-willy, to jedne z najbardziej niszczących katastrof natury. Energie wyzwolone w ciągu godziny są równe tysiącu hiroszimskich bomb. Domy zamieniają się w stosy drewna na opał. Statki, łodzie, samochody, a nawet mniejsze samoloty wywraca jak zabawki, drzewa wyrywa z korzeniami, plantacje kawy, bananów, trzciny cukrowej obraca w perzynę. Giną ludzie i zwierzęta.
Czytaj...

 

W Kazachstanie dokonał się przewrót konstytucyjny! - Balli Marzec (26-08-2007)

Poprawki, błyskawicznie przyjęte przez parlament, nikt normalny w Kazachstanie i na świecie nie traktuje jako "reformy polityczne". Jest to kolejny skandal prawny, który tworzą posłowie - marionetki Nazarbajewa. Wszystkie poprzednie poprawki do Konstytucji były przyjmowane w taki sam sposób - po cichu i pospiesznie, głosami posłów wybieranych w haniebnych wyborach. Z Konstytucji wykreślono zasadę, że prezydent w czasie pełnienia funkcji zawiesza swoją działalność w partiach politycznych. Senat (Izba wyższa parlamentu) otrzymał prawo na wypełnianie funkcji całego parlamentu w przypadku przedterminowego rozwiązania mażilisu. I najważniejsze - przyjęto poprawkę, która zdejmuje ograniczenie w ilości kadencji dla pierwszego prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa.
Czytaj...

 

Sztuka skandalizująca w dyskursach filozoficzno-prawnych - Paweł Jankiewicz (26-08-2007)

Czy toczący się w Polsce spór o rozumienie ograniczeń swobody twórczości artystycznej ma cechy sporu liberałów z komunitarystami? Jak wskazuje L. Morawski, "chociaż liberałów uważa się zwykle na ogół za zwolenników tradycji modernistycznej, natomiast komunitarystów wiąże się na ogół z postmodernizmem, to podobnie jak w innych kwestiach spotykamy zarówno modernistów o orientacji komunitarystycznej, zwłaszcza tych, którzy solidaryzują się z tradycją socjalistyczną, jak i postmodernistów, którzy bronią podstaw ustroju liberalno-demokratycznego... W przeciwieństwie do liberałów nie są również jednoznaczne powiązania polityczne komunitarystów. Ich zwolenników spotykamy zarówno w partiach konserwatywnych, jak i socjalistycznych, wspierających programy państwa opiekuńczego. Wątki komunitaryzmu i solidaryzmu są obecne w filozofii społecznej Kościoła, mają swoich zwolenników w ruchach chłopskich, ekologicznych i feministycznych"
Czytaj...

 

Nauka i świat islamski - Pervez Hoodbhoy (25-08-2007)

Dawniej ortodoksja opierała się nowym wynalazkom, ale to już przeszłość. Prowadząc samochód w Islamabadzie, nie powinno zdziwić otrzymanie naglącego SMS z prośbą o natychmiastową modlitwę, żeby pomóc pakistańskiej drużynie krykieta w zdobyciu zwycięstwa. Popularne islamskie modele komórek dostarczają opartych na GPS wskazówek dla muzułmanów, w którą stronę mają się zwrócić podczas modlitwy, niedawno ukazały się dywaniki modlitewne z mikroczipami do liczenia skłonów podczas modlitwy. Nauka w świecie islamu jednak ledwo dyszy. Nasz uniwersytet służy typowym studentom z pakistańskiej klasy średniej. Filmy, teatry i muzyka są źle widziane, a uczestnicy są atakowani fizycznie przez samozwańczą straż złożoną ze studentów. Kampus ma trzy meczety, czwarty jest planowany, ale nie ma ani jednej księgarni. W latach 80. przedstawiano "naukę islamską" jako alternatywę dla "nauki Zachodu". Jedni uczeni wyliczali temperaturę w piekle, inni badali skład chemiczny niebiańskich dżinnów. Żaden nie skonstruował nowej maszyny czy instrumentu, nie przeprowadził eksperymentu ani nie sformułował chociażby jednej, dającej się sprawdzić hipotezy. Każda religia gniecie naukę, islam w szczególności
Czytaj...

 

Opowieść o umieraniu - Klaudia Bączyk (25-08-2007)

W pewnym sensie całą "myśl mityczną" można zinterpretować jako stałe i uparte negowanie zjawiska śmierci. Mocą przeświadczenia o nieprzerwanej jedności i ciągłości życia "myśl mityczna" musiała to zjawisko usunąć. Potwierdza to także istnienie Wyroczni Zmarłych z Baie, której celem było przekroczenie bram Piekła, by zasięgnąć porady u ducha zmarłego krewnego lub przyjaciela. Pytający, płacąc ogromne kwoty za ujrzenie zmarłego, zostawał zamknięty w ciemnej, wypełnionej malowidłami sali na trzy dni, tak, by wprowadzić go w "stan psychiczny". Kolejno, wielokrotnie zanurzano go w tzw. "Wodzie Pamięci", w której to rozpuszczone były różnego rodzaju narkotyki. Po tak silnym wygłodzeniu i spożyciu środków odurzających, pytający miewał halucynacje, ufając, iż naprawdę spotyka zmarłego. Tego rodzaju gra kapłanów ze społeczeństwem trwa po dziś dzień
Czytaj...

 

Wiedza i furia - Andrzej Koraszewski (23-08-2007)

Siła rozumu zaczyna się we Florencji. W prologu trafiamy do czternastowiecznej Florencji, w której Fallaci urodziła się i do której powróciła na kilka tygodni przed śmiercią, a w której, w 1327, filozof Cecco napisał książkę Sfera Amiliarna. Książka uznana została za bezbożną, niegodziwą i nieprzyzwoitą, a jej autor 20 września 1328 roku, po okrutnych torturach, spalony został na stosie. Spalono również wszystkie egzemplarze dzieła, które udało się odnaleźć. Jest w tej opowieści postać brata Accursio, który prowadził śledztwo i nadzorował egzekucję. Warto zapamiętać jego nazwisko, bo będzie się ono przewijało przez całą książkę Oriany Fallaci. O tak, brat Accursio jest wiecznie żywy, odradza się jak feniks z popiołów, zawsze gotów służyć dławieniu myśli, podniecony radością śledztwa, mobilizacji tłumów, organizacji radosnego pokazu tego, co czeka niepokornych.
Czytaj...

 

Mój radykalny naturalizm - Helena Eilstein (22-08-2007)

Szereg moich przyjaciół agnostyków i ateistów usiłowało mnie przekonać o niewłaściwości próby publikacji pracy, której skutkiem musi być odebranie pewnym naszym bliźnim błogosławieństwa wiary religijnej, a przez to pogrążenie ich w rozpaczy. Postulat wewnętrznej intelektualnej rzetelności jest nie do pogodzenia z postawą takich agnostyków i ateistów, którzy uważają, że w ich własną negatywną ocenę wiarygodności tezy o istnieniu Boga czy też o sakralnym charakterze Pisma Świętego "nie mają oni moralnego prawa" wtajemniczać "prostaczków". Istnieją sytuacje, w których ktoś nie uważa za rzecz możliwą ujawnienia jakiegoś swojego poglądu. W jakich wypadkach tego rodzaju postępowanie potępić należy jako małoduszność czy wygodnictwo, to już odrębna sprawa z zakresu aksjologii moralnej. Ma się rozumieć, właściwa etosowi humanistycznemu koncepcja godności ludzkiej w ogólnym przypadku preferuje odwagę wyrażania własnych poglądów bez względu na przewidywane kłopoty
Czytaj...

 

Funkcja użyteczności Pana Boga - Richard Dawkins (20-08-2007)

Pewien znany mi pastor odnalazł wiarę, przeczytawszy o zachowaniu jednego z gatunków os. Karol Darwin natomiast stracił ją za sprawą osy, tyle że innej. "Nie potrafię sobie wyobrazić - pisał Darwin - że miłościwy i wszechmocny Pan mógł w sposób celowy stworzyć gąsieniczniki z wyraźnym przeznaczeniem ich do odżywiania się w ciałach żywych gąsienic."Osa matka umiejętnie trafia żądłem dokładnie w każdy zwój nerwowy ofiary, paraliżując ją, lecz nie zabijając. Dzięki temu mięso dla larwy zachowuje świeżość. Ofiara zachowuje świadomość, że jest żywcem zjadana od środka, ale nie jest w stanie poruszyć ani jednym mięśniem, by temu przeciwdziałać. Zakrawa to na niewiarygodne okrucieństwo. Jak się jednak przekonamy, natura nie jest okrutna, lecz tylko bezdusznie obojętna. To jedna z najtrudniejszych do zaakceptowania przez ludzi nauk wynikających z obserwacji przyrody.
Czytaj...

 

Promieniowanie, Wiek Złoty i Zieleni - Zbigniew Jaworowski (20-08-2007)

Długość życia jest prawdopodobnie najlepszą miarą jakości warunków w których żyjemy. Jeśli tak, to utracony naturalny raj, rzekomo istniejący w przeszłości, jest mitem. Złotego Wieku nigdy nie było. W rzeczywistości, niezliczone dawne pokolenia wiodły żywot krótki i nieszczęsny, dręczone strachem i głodem, dziesiątkowane gruźlicą, ospą, dżumą i całą litanią chorób obecnie łatwo wyleczalnych, prowadząc niemal bezustanne wojny, tak jak toczą je jeszcze dziś prehistoryczne plemiona zachowane w puszczach Nowej Gwinei. Prawdziwy Wiek Złoty, marzenie naszych przodków, mamy teraz. Naszym zadaniem staje się nie utrzymywanie status quo ante, jak wyobraża sobie wielu "zielonych"
Czytaj...

 

Szkoła, rodzice, wychowanie bezstresowe - Łukasz Remisiewicz (18-08-2007)

Jest sprawą na pozór oczywistą, że wychowanie dzieci wiąże się z przymusem obustronnym - rodzice muszą starać się realizować wzorzec dobrych i przyjacielskich, a dzieci muszą robić to, czego wymagają rodzice. Z drugiej strony bardzo dużo mówi się dziś o wychowaniu bezstresowym. Dla osób głoszących owo hasło, to wychowanie po prostu mądre, z odpowiednią dozą perswazji, lecz zdecydowaną przewagą przyjacielskości. Dla jego przeciwników, to rozkapryszanie dzieci, a także sprzeciwienie się tradycji.
Czytaj...

 

Nie tak dawno temu w domu Lema - oprac. Elżbieta Binswanger-Stefańska (18-08-2007)

Na moje trzecie spotkanie ze Stanisławem Lemem cieszyłam się szczególnie. Przedtem rozmawialiśmy po niemiecku, wywiady były do gazety szwajcarskiej, a pytania z góry ustalone. Tym razem mieliśmy pogadać sobie zupełnie niezobowiązująco, co się nawinie, co okaże się najbardziej palące. Po polsku. Pan Lem przywitał mnie w drzwiach swojego gabinetu. Pocałunkiem w rękę (jak miał w zwyczaju). Gabinet Lema to nie był taki całkiem zwyczajny pokój z biurkiem w środku. Biurko, o, tak, na nim słynna staroświecka maszyna do pisania, na której pisarz napisał wszystko co napisał, oraz ogromna ilość gazet, magazynów, papierów, kopert...
Czytaj...

 

Rola i znaczenie hipotez w nauce według H. Poincarégo - Maja Niestrój (18-08-2007)

Postęp nauki przełomu XIX oraz XX wieku, zwany przez historyków okresem rewolucji naukowo-technicznej, zmienił widzenie świata. Wiedza zastąpiła dotychczasowe wyobrażenia, a nieuprawnionym uogólnieniom i niewyraźnym intuicjom przeciwstawiono teorie naukowe. Jednak ich nagromadzenie, brak systematyzacji oraz konieczność ciągłej rewizji w obliczu nowych wyników obserwacji, w żaden sposób nie przypominały ideału wiedzy pewnej. Henri Poincaré, fizyk i filozof, przeprowadził krytykę tradycyjnej koncepcji nauki, wykluczającej jej dynamikę. Przedmiotem pracy uczyńmy dwa problemy, które zostały przez niego opracowane szczegółowo: 1) rolę oraz znaczenie hipotez w nauce, 2) rozumowania oparte o hipotezę w matematyce.
Czytaj...

 

Obyczaje muzułmanów - Michał Christian (16-08-2007)

Kilka lat przepracowałem w jednym z krajów muzułmańskich - w pięknej Algierii. Jestem ateistą. W pracy musiałem udawać chrześcijanina. Arabiści i orientaliści kłamią wmawiając nam, że islam jest religią tolerancyjną. Przyznanie się do ateizmu w kraju muzułmańskim to pewna śmierć. W 1989 r. powstał Islamski Front Ocalenia. Założyli go tacy ludzie jak Dżamel i jego nauczyciel z gimnazjum, jakiś Brat Muzułmanin z Egiptu. Zażądali wyborów demokratycznych i prawie je wygrali. Marzyła im się w Algierii republika islamska, gdzie nikt nie pracuje, a wszyscy dobrze żyją. Marzyli o państwie takim, jakie utworzył Mahomet w Medynie.
Czytaj...

 

W obronie eurocentryzmu - Waldemar Marciniak (15-08-2007)

Cywilizację zachodnią od jakiegoś czasu drąży choroba postmodernizmu. Jednym z groźniejszych jej symptomów jest tzw. multikulturalizm. W ogólnym zarysie sprowadza się on do dokopywania cywilizacji europejskiej (zachodniej) a wychwalania pod niebiosa innych, rzekomo wspanialszych acz stłamszonych przez białych patriarchalnych najeźdźców kultur. W nurt ten wpisuje się artykuł profesora Zbigniewa Jaworskiego "Eurocentryzm" opublikowany na łamach Racjonalisty. Warto wystąpić w obronie cywilizacji europejskiej; cywilizacji w której żyjemy i której tyle zawdzięczamy.
Czytaj...

 

Papieskie mumie - Mariusz Agnosiewicz (14-08-2007)

Twierdzi się, że zwyczaj mumifikacji papieży związany był z tradycją wystawiania ciał zmarłych papieży na widok publiczny, jaka się zrodziła w średniowieczu. Jednak w pierwszej o tym wzmiance, w biografii papieża Paschalisa II, nie wspomina się jeszcze o publicznym wystawianiu ciała papieskiego. O tym, że nie chodziło tutaj li tylko o wystawianie zwłok na widok publiczny, świadczy stosunek do organów papieskich, które mumifikowano, podobnie jak w starożytnym Egipcie. Świadectwem tego jest istniejący do dziś rzymski kościół św. Wincentego i Anastazego, który mieści w sobie praecordia wielebnych, czyli papieskie wnętrzności. Rzymski poeta Giuseppe Gioachino Belli mianował ten przybytek "Muzeum Kiszek i Podrobów". Dziś pewnie papieżom owo "muzeum" nienajlepiej się kojarzy, i być może dlatego Jan Paweł II oddał go w 2002 r., wraz z dobrodziejstwem inwentarza, prawosławnym. Co łączy polskie wampiry z Mazur ze św. Cecylią
Czytaj...

 

Stając się pewnymi własnego człowieczeństwa... - Klaudia Bączyk (14-08-2007)

Pisanie o wierze nie jest niczym prostym i zapewne każdy, kto choć przez moment zakładał plan uporządkowania własnej przynależności religijnej, zgodzi się ze mną bez cienia jakichkolwiek wątpliwości. Kim bowiem jesteśmy? Zaraz po porodzie wrzucani do wora z daną religią, stajemy się jednym z tych wielu ziemniaków, którym dane będzie w tym miejscu spędzić całe życie i nigdy nie wyjść poza to, co znane i bezpieczne. Jeśli bowiem którekolwiek z owych warzyw zacznie gnić (zastanawiając się nad własną przynależnością), od razu zostanie wyrzucone z zacnego worka
Czytaj...

 

Skandale artystyczne - Paweł Jankiewicz (14-08-2007)

Niniejszy tekst jest przeglądem mających miejsce w Polsce po 1989 r. skandali związanych ze sztuką. Uważam, że uświadomienie sobie, co w tej dziedzinie bulwersuje społeczeństwo, pozwala na sformułowanie pewnych wniosków istotnych np. dla socjologii prawa. Pokazuje, jakie są tabu, których przekroczenie uważane jest za wystarczający powód żądania prawnej ingerencji w swobodę wypowiedzi. Warte namysłu są też częste polityczne inspiracje afer wokół sztuki. Rodzi to pytania, czy w neutralnym światopoglądowo państwie autorytet urzędu może być angażowany w reglamentowanie twórczości artystycznej; jaką postawę wobec sztuki kontrowersyjnej powinna przyjmować władza, by wyeliminowane zostało zagrożenie quasi-cenzurą (i autocenzurą); a także jaki wpływ mają ingerencje w swobodę artystycznej wypowiedzi na prestiż prawa.
Czytaj...

 

Cosa Nostra - Andrzej Koraszewski (12-08-2007)

Ludzie odwiedzający nasz kraj w kilkuletnich odstępach nie mogą wyjść z podziwu jak Polska szybko się rozwija. Uderza również ogromny kontrast między tym, co przybysze widzą gołym okiem i tym co słyszą od jej mieszkańców. Dlaczego polscy politycy doprowadzają swoich wyborców do rozpaczy i co z tej rozpaczy wynika? Jesteśmy świadkami polityki prowadzonej pod hasłem: "Bóg, pistolet i stołki". Teoretycznie ojcem chrzestnym miłościwie rozlatującej się nam koalicji był ojciec Tadeusz, w codziennym życiu kto inny jednak pełni funkcję dona.
Czytaj...

 

Dziś byle kto może być wykładowcą w Oxfordzie - Paul Zachary Myers (12-08-2007)

W nauce nie chodzi o prezentację ostatecznego dowodu. Wolimy dane i świadectwa, a praca polega na powolnym zbieraniu danych na poparcie hipotez, nie zaś na magicznie mocnych dowodach, które ustalają, że idea jest niepodważalna. Po stronie ateistycznej mamy rosnący zbiór danych wykazujących, że procesy naturalne wystarczają do generowania zjawisk, które kiedyś uważano za "oczywiste" dzieło rąk boskich - stały spadek znaczenia i wsparcia dla hipotezy boga. Równocześnie widzimy teologów takich jak McGrath i pseudonaukowców, jak ci z Discovery Institute, próbujących wesprzeć swoją hipotezę boga/projektanta przez wymachiwanie rękami, niechlujną logikę, przekłamanie danych i bezczelne twierdzenia o niekwestionowanych przesłankach. Nasza strona rośnie w siłę i ma solidne podstawy, ich strona jest w rozkładzie. To dlatego myślenie naukowe będzie faworyzowało ateizm.
Czytaj...

 

Samobójstwo w bardzo przyzwoitym stylu - Zbysław Śmigielski (11-08-2007)

Cóż to takiego, ten humanitaryzm? To coś, co u człowieka nieodpowiedzialnego stanowi większą groźbę, niżeli przysłowiowa brzytwa w ręku małpy. To ubrany w bardzo piękne słowa pomysł, że człowiekowi należy się ogromnie wiele jedynie za samo bycie człowiekiem. Stworzył coś, co nazywam człowiekiem roszczeniowym. Długi jak ból zęba jest wykaz tego, co się człowiekowi należy za samo bycie człowiekiem. Wykaz powiększa się stale, co rusz ktoś wpada na coś nowego, czego nie można nikomu odmówić, niezależnie od tego, czy sam cokolwiek daje. Groza polega na tym, że człowiek roszczeniowy bez reszty w to uwierzył. Że zawsze się należy. Że za nic. Że ile razy tego zażąda, tyle razy musi dostać. I nie musi dziękować. Szanować też nie musi.
Czytaj...

 

Eurocentryzm - Zbigniew Jaworowski (11-08-2007)

Eurocentryzm jest wariantem etnocentryzmu i autocentryzmu, czyli tego, co pobudza kibiców do wznoszenia okrzyków i demolowania stadionów, a wodzów narodów do wojen. Oprócz Europy pleni się w obu Amerykach, Australii, Nowej Zelandii i Izraelu, a do niedawna rządził się i w Południowej Afryce. Nazywa się go "cywilizacją Zachodu" i przeciwstawia różnym innym cywilizacjom. Mam sobie za zasługę, że udało mi się wyplenić z publikacji Komitetu Naukowego Narodów Zjednoczonych ds. Skutków Promieniowania Atomowego (UNSCEAR) wszystkie wyrażenia typu "western science" czy "western civilization", przekonując jego członków, że współczesna nauka i cywilizacja są wspólnym ogólnoświatowym tworem, oraz że przynajmniej w ONZ nie powinno się twierdzić inaczej.
Czytaj...

 

Dekalog - Justyna Szmajser (11-08-2007)

"Słyszałeś Boga widziano!,
Na skrzyżowaniu kościelnej,
Z papieską...
Czy to możliwe?...a może
To tylko rządowa propaganda,
Prowokacja, bo za niski był wskaźnik
Wyborów na mesjasza Polski,
Albo usłyszano apel ludzki, do bożej
Prokuratury, że za wysokie są ceny,
Że nie ma dotacji, że socjalne jest za niskie,
A prawo do życia ma każdy
...społeczna amfetamina ...I...

Czytaj...

 

Analiza ludowej pieśni miłosnej - Katarzyna Płóciennik (10-08-2007)

Pierwszą pieśnią uznaną za dość sprośną i nieprzyzwoitą była utrwalona i zabezpieczona przed zaginięciem tzw. Cantilena inhonesta: "Chcy ja na pannu żałować". Franciszkanin Mikołaj z Koźla około 1416 r. umieścił tę pieśń, będącą skargą młodzieńca na niedobrą pannę (bo ta nie chciała dać owsa jego koniowi), obok modlitwy Ojcze nasz i Wierzę.
Czytaj...

 

Michelangelo Antonioni: Sens w niemożności poznania - Elżbieta Binswanger-Stefańska (10-08-2007)

Włochy w żałobie, Michelangelo Antonioni nie żyje. 29 września skończyłby 95 lat. W poniedziałek 30 lipca 2007 roku najpierw na bałtyckiej Owczej Wyspie zmarł Ingmar Bergman, pod wieczór tego samego dnia zasnął na zawsze w fotelu w swoim rzymskim domu Michelangelo Antonioni. Odtąd Bergmana i Antonioniego połączy na zawsze to, co - oprócz uprawiania tego samego zawodu - połączyło na wieczność Szekspira z Cervantesem, ten sam dzień śmierci. Dnia 23 kwietnia 1616 roku pierwszy zamknął oczy w Stratford-upon-Avon, drugi w Madrycie. I - podobnie jak Shakespeare i Cervantes w pisaniu - tak Bergman i Antonioni w filmowaniu różni byli, jak tylko dwóch artystów tej samej dziedziny różnić się może. Choć równie wybitni.
Czytaj...

 

Dewiacja czy nonkonformizm? - Anna Sondej (10-08-2007)

Bunt, jako przykład wyraźnego nonkonformizmu, stanowi przykład dewiacji. Polega on bowiem na odrzuceniu zarówno wyznaczanych przez społeczeństwo celów, jak i instytucjonalnych środków ich osiągania. Buntownik 'wzgardza' dobrami cenionymi przez ogół i wytycza sobie własne cele oraz środki ich osiągania. Członkowie młodzieżowych subkultur stanowiąc więc w tym ujęciu przykład dewiantów, zgodnie z założeniem, iż dewiacją jest każde zachowanie odbiegające od konformizmu.
Czytaj...

 

Atheo Coming Out Islam - Arzu Toker (09-08-2007)

W islamie odpowiednikiem apostazji jest ridda, apostata to murtadd. O ile apostazja w KK jest obecnie niezbyt skomplikowaną, nawet jeśli niemile widzianą formalnością, o tyle w islamie może być ukarana śmiercią. W krajach islamskich jest praktycznie nie do przeprowadzenia. Jednak emigranci z tych krajów żyjący czy to w Europie, czy w innych krajach świata, występują z islamu. Do znanych murtaddów należą między innymi noblista Nagib Mahfuz - i - oczywiście - ukrywający się przed fatwą autor "Szatańskich wersetów" Salman Rushdie, a także znana feministka Ayaan Hirsi Ali, holenderka somalijskiego pochodzenia. W wielu krajach tworzą się organizacje ex-muzułmanów. W Niemczech jest nią Zentralrat der Ex-Muslime, do założycieli należy pisarka i aktorka Arzu Toker.
Czytaj...

 

Wrogowie rozumu - Andrzej Koraszewski (09-08-2007)

Prasa brytyjska informuje o nowym (dwuczęściowym) programie telewizyjnym Richarda Dawkinsa. Pierwsza część będzie pokazana już w poniedziałek, 13 sierpnia, w Channel 4. Tym razem światła reflektorów skierowane są na wszelkiego rodzaju uzdrawiaczy, jasnowidzów, przywoływaczy duchów, i innych czerpiących zyski z urojeń własnych i cudzych. Brytyjczycy wydają ponad półtora miliarda funtów rocznie na medycynę alternatywną. Nie są tu w żaden sposób osamotnieni. Ludzkość nie szczędzi grosza ani na szamanów oferujących zbawienie wieczne, ani na tych, którzy obiecują cudowne odroczenie spotkania z Bogiem.
Czytaj...

 

'Pogański' duch Europy - Wojciech Rudny (09-08-2007)

Często mówi się, że chrześcijaństwo jest prawdziwym duchem Europy, towarzyszącym Europie od jej zarania. Nic bardziej mylnego! Zanim bowiem pojawiły się semickie religie monoteistyczne w Europie, żyliśmy według rytmu tradycyjnych świąt religii naturalistycznych. Każdy lud Europy miał swoich bogów i herosów, którym oddawał cześć. Był to czas religii etnicznych. Nie znaczy to jednak, że np. Zeus był tylko bogiem Hellenów! Bogowie o tych samych atrybutach, tylko pod innymi imionami, byli znani i czczeni w każdej społeczności przedchrześcijańskiej Europy. Były to czasy, jak zauważył Wolter, kiedy "Wszystkie ludy, o których historia pozostawiła nam trochę skąpych wiadomości, uważały swoje odrębne religie za węzły łączące je w jedną całość. Był to związek rodzaju ludzkiego. Istniała pewna postać prawa gościnności zarówno między bogami, jak i między ludźmi"
Czytaj...

 

Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia

Rzeczniku, ustąp!
Szkodliwa polityka faktow dokonanych Rządu RP
Festiwal Kutur Świata w Warszawie
CERN dla gospodarki
Film: Czekolada - polecam
"Wakacje z archeologią"
Konkurs Komisji Europejskiej


Księgarnia Racjonalisty

Nowości: Strona główna Księgarni

Nowiny naukowe
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Nowiny naukowe. Powyżej jedynie z ostatnich dni.
Redaguje:  Jarosław Kubaszewski oraz czytelnicy


Nowe wiadomości z kraju i ze świata

Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Wiadomości. Powyżej jedynie ostatnie.
Redagują: Jarosław Kubaszewski, Bolesław Czabański oraz czytelnicy


Ciekawostki
Uwaga: Ciekawostki można przeglądać tutaj. Powyżej jedynie z ostatnich dni.
Redaguje: Jarosław Kubaszewski oraz czytelnicy


Znalezione w sieci

Kurier Lub.: Być ateistą... (06-08-2007)
Autor: Aleksandra Dunajska
Źródło: Kurier Lubelski
Z BADAŃ WYNIKA, ŻE W POLSCE ŻYJE OKOŁO 3 MLN BEZWYZNANIOWCÓW - rozmowa z Mariuszem Agnosiewiczem
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Religia jest w nas (08-08-2007)
Autor: Ima Sanchis / La Vanguardia
Źródło: onet.pl
Wiara w zjawiska nadprzyrodzone jest człowiekowi potrzebna, by przetrwać. Ale czy na pewno?
Zgłoszone przez: endrju91
Czytaj..

Religia i demokracja (12-08-2007)
Autor: Piotr Szumlewicz
Źródło: Przegląd
Zasada neutralności światopoglądowej państwa została odrzucona jeszcze w czasach, gdy "Solidarność" i jej polityczne elity postanowiły oprzeć swą działalność na społecznej nauce Kościoła. W ciągu ostatnich kilkunastu lat krzyże pojawiły się w wielu instytucjach publicznych, w tym w parlamencie.
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

Heliocentryzm jest ateistyczną doktryną (13-08-2007)
Autor:
Źródło: Blogs 4 Brownback
Heliocentryzm stal sie nagle wybuchowym problemem w kampanii wyborczej na stanowisko prezydenta USA. Blogs 4 Brownback, ktory, jak sie przypuszcza wspiera politycznie Senatora Sama Brownbacka w tej kampanii opublikowal artykul p.t. Heliocentrism is an Atheist Doctrine. Blogs 4 Brownback pozostawal niezauwazony dopoki inny liberalny blog One Good Move nie wspomnial mimochodem o tym artykule. Teraz blog ma juz lawine czytelnikow, ktorzy pozostawili ponad 1400 komentarzy. Zamiescilem wsrod komentarzy moj wlasny artykul o niedostrzeganych dotychczas aspekatch kopernikanizmu p.t Palestine - a Bridg
Zgłoszone przez: Roman Pytel
Czytaj..

Wolność religijna po Polsku (15-08-2007)
Autor: Emoonia
Źródło: interia.pl
Dziś w Polsce nie pali się już nikogo na stosie ani nie zmusza siłą do zmiany wyznania. Nie znaczy to wcale jednak, że mamy wolność religijną.
Zgłoszone przez: jarekland
Czytaj..

Samotni z wyboru (16-08-2007)
Autor: Elizabeth Svoboda
Źródło: Premium Health
Miina Matsuoka żyje samotnie w Nowym Jorku. Ma dwa koty i wszystkie rozmowy telefoniczne odsłuchuje z automatycznej sekretarki. Po prostu nie lubi udzielać się towarzysko - woli długie kąpiele, filmy na DVD i zaangażowanie w projekty artystyczne. Ma dobrych, bliskich przyjaciół i chodzi potańczyć mniej więcej raz w miesiącu, potem czuje jednak silną potrzebę, aby "ukryć się i odzyskać siły".
Zgłoszone przez: Paweł Rozwadowski
Czytaj..

Siła niewierzących (17-08-2007)
Autor: Małgorzata Święchowicz
Źródło: Gazeta Pomorska
Nie chodzą do kościoła. Nie boją się piekła i nie spodziewają nieba - Polacy, którzy nie wierzą w Boga zaczynają otwarcie o tym mówić: naukowcy, lekarze, hydraulicy, aktorzy, muzycy.
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Nie chcemy katolickiej religii w szkole (17-08-2007)
Autor: Karol M. Szymkowski
Źródło: o2.pl
Wraz z decyzją MEN na nowo rozgorzała dyskusja dotycząca obecności religii w planie szkolnych zajęć. Rozporządzeniem ministerstwa nikt nie jest zaskoczony, bo postulowano je od wielu miesięcy. Mimo wyrazów aprobaty płynących z różnych środowisk w kwestii nauczania religii w szkołach wciąż trudno o porozumienie. Nie wszyscy księża, świeccy katecheci i uczniowie podzielają entuzjazm władz.
Zgłoszone przez: waldmarc
Czytaj..

Religia i etyka w szkole - jak to wygląda (17-08-2007)
Autor:
Źródło: Gazeta Pomorska
Mirek stracił brata i wiarę. Nie dla niego religia w szkole, woli siedzieć na korytarzu. Partia Racja wyliczyła, że niewierzący, zanim dojdzie do matury, przesiedzi na korytarzu 840 lekcji. To prawie cały rok szkolny.
Zgłoszone przez: Mariusz Agnosiewicz
Czytaj..

Ateiści chcą walczyć z dominacją religii (18-08-2007)
Autor: Marcin Szymaniak
Źródło: Życie Warszawy
Wkrótce obalimy mit, że 95 proc. Polaków to katolicy – zapowiada Mariusz Agnosiewicz, szef Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów w rozmowie z Życiem Warszawy
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Religiol (20-08-2007)
Autor: Richard Dawkins
Źródło: humanizm.free.ngo.pl
W stanie odurzenia religiolem zdrowi psychicznie ludzie wycofują się z normalnego życia.
Zgłoszone przez: enfant
Czytaj..

Zainfekowani (21-08-2007)
Autor: Katarzyna Woynarowska
Źródło: Niedziela onet.pl
Stałem się fanatykiem. Każdy krok, adres, nazwisko trzeba było skrupulatnie notować do wglądu "góry". - Byliśmy szkoleni, jak nie dać się zbyć ludziom. O co pytać, jak prowadzić rozmowy. Jak subtelnie, ale metodycznie nękać - mówi. - W konfrontacji z głosicielami przeciętny człowiek nie ma szans. Takie jest moje zdanie. Jedyną metodą na głosicieli świadków Jehowy jest zdecydowana odmowa. Nie dawajcie takim jak ja najmniejszych szans...
Zgłoszone przez: Mamut
Czytaj..

Kanał religijny (21-08-2007)
Autor: Daniel Passent
Źródło: polityka.pl
Dobra ewolucja, to ewolucja edukacji w Polsce - najpierw religia jako przedmiot zakazany, potem nadobowiązkowy, nauczany na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej (obok fikcyjnej etyki), później jako przedmiot faktycznie obowiązkowy, wpisywany na świadectwie, wreszcie jako przedmiot przymusowy, bez dobrej oceny z którego trudniej będzie dostać się na studia. Po cóż to zawracanie głowy? Czyż nie prościej wprowadzić egzamin wstępny z religii na uczelnie wyższe? Przy zawarciu związku małżeńskiego? Przy kandydowaniu do samorządu lub do parlamentu? Przy podjęciu pracy w administracji państwowej? Przy awansie na stopień oficerski?
Zgłoszone przez: waldmarc
Czytaj..

Zdekonspiruj się! (21-08-2007)
Autor: Mariusz Agnosiewicz
Źródło: Fakty i Mity / lewica.pl
W ostatnich miesiącach obserwujemy rosnącą aktywność ateistów w wielu krajach Zachodu. Czy chcą wesprzeć innych, którzy zapragnęli odejść od przyjętych wierzeń?
Zgłoszone przez: enfant
Czytaj..

Po co nam dziś Bóg? (22-08-2007)
Autor: Ewelina Karpińska
Źródło: Interia
Jakoś nieswojo przyznać się dziś, że w każdą niedzielę paraduje się w odświętnym stroju do kościoła. Bo po co komu Bóg, a tym bardziej jakieś ceregiele - pastowane buty, wykrochmalone kołnierzyki i elegancka garsonka. Nie chodzę w garsonkach i nie znoszę kołnierzyków - tym bardziej wykrochmalonych. Do kościoła chodzę regularnie.
Zgłoszone przez: KB
Czytaj..

Zamiast lekcji religii lekcje o religiach (23-08-2007)
Autor: Prof. Andrzej Rychard
Źródło: Wirtualna Polska
Rząd zdecydował, że stopień z religii będzie wliczany do średniej. Sporu o to nawet nie było, wystarczyły wyraźne oznaki niechęci Kościoła i pierwszy pomysł nowego Ministra Edukacji błyskawicznie upadł. Uważam, że źle się stało, ale porażka ministra to rzecz wtórna. Jest bowiem tylko prostą konsekwencją decyzji wcześniejszych: że w ogóle będą jakieś stopnie z religii, a nade wszystko, że religia będzie uczona w szkole. Moim zdaniem uczenie religii w szkole, jako jeszcze jednego przedmiotu, to błąd. Uczenie religii rozumiane jako katecheza powinno być poza szkołą. Tym, czego szkole natomiast brakuje, to wiedza o różnych religiach. Tak więc zamiast lekcji religii przydałyby się uczniom lekcje o religiach.
Zgłoszone przez: G.K.
Czytaj..

Sto procent mitu (24-08-2007)
Autor: ks. Artur Stopka
Źródło: wiara.pl
Nikt nie zabrania być niewierzącym. Nikt nie odbiera prawa do afiszowania się ze swym ateizmem. Polecam zwłaszcza komentarze do owego komentarza.
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Baptyści o naruszaniu przez władze rozdziału kościoła i państwa (26-08-2007)
Autor:
Źródło: baptysci.pl
Uchwała Krajowej Konferencji Kościoła Chrześcijan Baptystów w Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 maja 2007 roku w sprawie naruszania przez władze publiczne w Polsce konstytucyjnej zasady rozdziału kościoła i państwa
Zgłoszone przez: TJ
Czytaj..

Zgłaszajcie nam ciekawe teksty spoza naszego serwisu! Powyżej tylko niektóre z ostatniego okresu. Wszystkie znajdują się tutaj.

Formularz zgłoszeniowy...


Forum Dyskusyjne

Forum dyskusyjne Racjonalisty składa się z działów: Religie, Światopogląd i filozofia, Nauka, Antyklerykalizm, Społeczeństwo i kraj, Forum serwisu.

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek...
Polecane watki:
Nawiedzeni misjonarze
polska jest do de
Polska nie kochala USA,jak obecnie to czyni.
Polak potrafi..
Zastanawiające
OT-To nie ludzie to bydło!
Gejomania
jasnowidzenie
Ilu ludzi żyło na Ziemi ?
Agnostyk, ateista... ANTYTEISTA
Zablokowane forum
Podejrzany ateizm
Misjonarze internetu
Political fiction
Tors posła
Policja internetowa w modzie?
Bardzo racjonalni Bracia Morawscy
Rzeczowa krytyka strony
Nauka historii a la polacca...
Mt 22;1-14
Wiara i kosciol
Wybór religii - dochodzenie "prawdy". czy bezmyślne naśladow
Odwieczny problem
Niewierzące dziecko jako problem
Miłosierdzie
Śmierć - nic się nie stało lub megatragedia, czyli do wyboru
Resentyment
Kto kasuje wątki ?
Wielki Początek
Sądząc po punktach diagnoza prawidłowa
Ateizm po polsku
Brak poprawnych wzorców
Nieprofesjonalizm
Zakaz kandydowania...
Naming Day
Patriotyzm według Tomasza Żuradzkiego
Wypowiedzi dymorfizm płciowy.
Status quo
Polityka - co ja mam czynić?
Klerykom dziękujemy
Niejedno oblicze rodziny
Gdzie się schowały palce rekina?
Nowe niezwykłe galaktyki
The Return - Powrót
Wieczność
Ego
Wybory - bojkot?
Racjonalizm a astrologia
Lądowanie na Księżycu
Nowy Wielki Kryzys?
Mniejszy mózg to większe niebezpieczeństwo
Każdy może pisać na forum - czy to rozsądne?
Ocena z religii - co na to Konstytucja?
Psi raj
Niech zyje grzecznosc
Głupie pytanie o teologię
Religia to zło w czystej postaci
Klesza bezczelność
Logika trójwymiarowa
Jak stales sie ateista?
Czy nauka może wyjaśnic rolę Boga w stworzeniu?
Sens(?) życia.
Psychopaci w polityce
Niezrozumiałe(?) zachowania Polaków
Zdania wybranej garstki Polaków na temat opodatkowania KK
Test Turing'a
Życie
Pytanie do...
Na Mariazell!
Szczyt hipokryzji!!!
"Ostatnia wypowiedź"
Obraz świata reklamy
Tak mi dopomóż głupoto
Pielgrzymka
''Altruizm'' wśród bakterii
Filmik z niedzielnego koncertu Toola!
LPR, Monty Python i religia w szkole.
O religii w szkole raz jeszcze
Całe szczęście, że jest J.K. Rowling...
Psychiatryk na peryferiach Europy.
Zabijamy naszą planetę!
Demokracja to nie tylko wybory
Racjonalizm a religia
Polsko-Polsko-co z toba bedzie
Wytłumaczcie mądrzy ludkowie
Religia w szkole - czy trzeba być pełnoletnim aby zrezygnować?
..Małżeństwo? - No, nie wiem...
Granice wiedzy - czy istnieją?
Manifestacja ateizmu. ?
Tuning mózgu
Książka o ewolucji
Pokolenie JPII
Jak wytłumaczyć...
Dalsze problemy z "brakującym ogniwem"
Obłuda kultury Zachodu
Świat wewnętrzny
Chcieli 100 tys. złotych
W związku z aktualną sytuacją w kraju...
Nienormalny.
Recenzja "Boga urojonego" Dawkinsa na Tarace
Usunięcie odpowiedzi
Racjonalista to nie ateista
Postrzeganie wolności.......
Głosować na faceta z muszką!
"Bóg Urojony" Dawkins, podrozdział "psychologiczna skło
On pierwszy zwątpił
Chiny chcą kontrolować inkarnacje buddów
Re:kosciol a polityka
Pusty głos wyborczy
System partyjny Izraela
wiara a

Strona główna Forum

Ostatnio dodane linki

Ranking linków

Współpraca

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!

Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego
polskiego serwisu dla racjonalistów!
Weź udział w tworzeniu największej Księgi polskiego Internetu - dodaj swoją "kartkę" lub dowolną ilość Twoich stron.

O współpracy
Jak napisać dobry tekst



Przydatne linki

Racjonalista DVD
WYMIANA BANERÓW
O autorach serwisu
Alfabetyczny indeks tekstow
ARCHIWUM NEWSÓW
WYNIKI SOND
FAQ
Polityka prywatności
Napisz do nas



THE RATIONALIST

www.TheRationalist.eu.org
A European forum for reason and rationality.

Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org   -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/

Otrzymałeś tę wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn w serwisie Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.